AvukatlıkCeza Hukuku

Katılma Talebi ve Dosyaya Katılma Dilekçe Örneği

Katılma Talebi

Cumhuriyet Savcısının düzenlediği iddianamenin kabulü ile açılan kamu davasında, Suçtan Zarar Gören (Mağdur) sıfatlı tarafın, Ceza Muhakemesi Kanununca tanınan hak ve yetkilere sahip olmak ve davada katılan sıfatıyla yer almak istemesi, kamu davasına katılma yada davaya müdahil olma olarak tanımlanır. Bu katılma talebinin yetkili merci tarafınca kabulü ile, talep sahibi kişi katılan sıfatını alır.

Özetle, ceza mahkemelerinde görülen davalarda söz konusu suç nedeniyle zarar gören kişiler, mağdurlar (aynı zamanda müştekiler) yargılama aşamasında davaya katılmak istediklerini belirtmeleri halinde katılan sıfatına sahip olurlar. Bu katılma talebi ise tutanağa kaydettirme yahut bir dilekçe ile yapılmaktadır.

Katılma talebine yönelik ayrıca merak ettiğiniz ve bilgi almak istediğiniz hususlar için iletişime geçebilirsiniz.

Katılma Dilekçesi Örneği

T.C.

ANKARA

1. ASLİYE CEZA MAHKEMESİ’NE

 

Esas No          : 2021/17

 

MÜŞTEKİ: Ad Soyad (TC:)

ADRES: Açık Adres

 

VEKİL: Av. BENGİ MEMİŞ

ADRES: 

DAVACI : Kamu Hukuku

 

SANIK: Ad Soyad (TC:)

ADRES: Açık Adres

SUÇ TARİHİ VE YERİ:

 

SEVK MADDESİ:  5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu 226/5

DELİLLER: Tahkikat Evrakı, müşteki beyanı, paylaşıma ait ekran görüntüsü, şüpheli savunması, şüpheliye ait adli sicil kaydı ve nüfus kayıt örneği, uzlaşma raporu ve tüm dosya kapsamı.

TALEP KONUSU : Katılma beyanlarımızdan ibarettir.

AÇIKLAMALARIMIZ :   

Mahkemenizce 2022/22 Esas No’lu davası için her türlü şahsi dava hakları saklı kalmak kaydı ile müvekkilimizin davaya katılan sıfatı ile katılmasına karar verilmesini istemekteyiz.

İSTEM SONUCU:

Açıklanan nedenler ile müvekkilimizin, her türlü şahsi dava ve talep hakkının saklı tutulması kaydı ile katılan sıfatı ile davaya katılmasına karar verilmesini talep ederiz. –/–/—-

Katılan Vekili

Av. BENGİ MEMİŞ

(5271 s. CMK. m. 237, 238)

AVUKAT DESTEĞİ

Randevu almak için çalışma saatleri içerisinde aşağıdaki telefon aracılığı ile ulaşabilir veya aşağıdaki adrese mail atabilirsiniz.

Hafta içi: 09:00 – 21:00
Cumartesi: 10:00 – 18:00

Gizlilik

Avukatlık mesleğinin en önemli etik ilkelerinden biri gizlilik olup, hukuk büromuz; 1136 sayılı Avukatlık Kanunu ile belirlenen gizlilik ve sır saklama ilkesini büyük bir özen ve hassasiyet göstererek uygulamaktadır. Bununla beraber ofisimiz, müvekkillere ait bilgi, belge ve verileri sır tutma yükümlülüğü ve veri sorumluluğu kapsamında gizli tutmakta, üçüncü kişilerle ve kurumlarla hiçbir durumda ve hiçbir şekilde paylaşmamaktadır. Bu bağlamda ofisimiz, dava dosyaları ile ilgili sır saklama yükümlülüğüne uyulacağını yazılı olarak da ilke edinmiştir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu