AvukatlıkBilişim ve Teknoloji HukukuCeza Hukuku

Takipsizlik (KYOK) Kararına İtiraz Dilekçe Örneği

Takipsizlik (KYOK) Kararına İtiraz Dilekçesi

KYOK Kararına itiraz dilekçesi, savcılıkça verilen kovuşturmaya yer olmadığına dair kararlarda (takipsizlik kararı) savcılığa veya sulh ceza hakimliğine verilen itiraz talepleridir.

KYOK Kararına İtiraz

KYOK Kararı, soruşturma sonucunda yeterli delil ve şüphe bulunmadığı gerekçesiyle savcılığın şüpheli hakkında kamu davası açmaya gerek görmemesi olarak tanımlanabilir. Kovuşturmaya yer olmadığına dair karar eski CMK’da takipsizlik kararı olarak adlandırılmaktadır.

Aşağıda KYOK İtiraz dilekçesi örneği mevcuttur.

Kovuşturmama Kararı Ne Zaman Kesinleşir?

Kovuşturmaya yer olmadığına karar verildiğinde, kovuşturmaya yer olmadığı kararı şüpheliye ve zarar gören tarafa bildirilir. Suçtan zarar gören kişi, kararın tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içinde karara itiraz etme hakkına sahiptir. Zarar gören taraf itiraz hakkını süresi içinde kullanmazsa kovuşturmamama kararı kesinleşir. Ancak zarar gören taraf 15 gün içinde itiraz hakkını kullanır ve itiraz sonucunda sulh ceza hakimi tarafından reddedilirse takipsizlik kararı kesinleşir. Başka bir deyişle, zarar gören taraf itiraz hakkını kullanmazsa veya itiraz hakkını kullanır ve itiraz reddedilirse kovuşturmaya yer olmadığına dair karar kesinleşir.

KYOK Kararına İtiraz Dilekçesi Örneği

ANKARA NÖBETÇİ SULH CEZA HAKİMLİĞİNE
Gönderilmek Üzere
ANKARA CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI’NA

K.Y.O.K KARARINA İTİRAZ EDEN MÜŞTEKİ :

VEKİLİ : Av. BENGİ MEMİS

ŞÜPHELİ :

İTİRAZ EDİLEN KARAR: Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının 20/12/2021 tarih ve 2022/2022 Soruşturma ve 2022/2022 Karar Sayılı K.Y.O.K.

KONU : 20/02/2022 tarih ve 2022/2022 Soruşturma ve 2021/180578 Karar Sayılı KYOK’a itirazlarımın arzından ibarettir.

SUÇ TARİHİ VE YERİ : 08/11/2021 ANKARA/MERKEZ

AÇIKLAMALAR

1- Müvekkilin şikayetinden sonra Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca yapılan soruşturma sonrasında, şüphelinin eyleminin üzerine atılı müsnet suçu işlediğine dair her türlü şüpheden uzak, somut, yeterli delil elde edilemediği ve şüphelinin üzerine atılı suçu işlediğine dair bir dayanak olmadığından bahisle, üzerine atılı suçun yasal unsurlarının oluşturmadığı anlaşıldığı gerekçesiyle verilen KYOK kararı usul ve hukuka aykırıdır.

2- Müştekinin, şüpheliye karşı daha önceye dayalı herhangi bir husumetinin bulunmadığı, müvekkilin sosyo-ekonomik durumu ve aralarındaki ilişkinin boyutu dosya kapsamında ele alınıldığında müştekinin şüpheliye herhangi bir suç unsuru olmaksızın suç isnadında bulunması hayatın olağan akışına aykırıdır. Bu sebeple müştekinin soyut beyanından başkaca bir delil olmaması gerekçesi yeterli değildir.

NETİCE-İ TALEP : Yukarıda arz ve izah edilen sebepler ile re’sen gözetilecek hususlar doğrultusunda;
– Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının 20/02/2022 tarih ve 2022/2022 Soruşturma ve 2022/2022 Karar Sayılı KYOK Kararının kaldırılması ve müvekkile yönelik eylemleri nedeniyle dilekçemizde yer alan suç dolayısıyla cezalandırılmalarına yönelik iddianame düzenlenmesini müvekkil adına saygıyla bilvekale talep ederiz. 04/03/2022

Müşteki Vekili
Av. BENGİ MEMİŞ

AVUKAT DESTEĞİ

Randevu almak için çalışma saatleri içerisinde aşağıdaki telefon aracılığı ile ulaşabilir veya aşağıdaki adrese mail atabilirsiniz.

Hafta içi: 09:00 – 21:00
Cumartesi: 10:00 – 18:00
Telefon: +90 505 584 41 16
Mail: avbengimemis@gmail.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu