S.S.S. Sıkça Sorulan Sorular

Avukata danışmak ücretli midir?

Yasal danışmanlık hizmeti, Türkiye Barolar Birliğince belirlenen asgari ücret tarifesi altında olmaması kaydıyla ücretlidir.

Dava açmak istiyorum, bu durumda da danışmanlık ücreti ödenir mi?

Kişiler, yasal danışmanlık hizmeti almak için değil de dava açmak veya kendisine karşı açılmış dava için vekâletname vererek dava takip hizmeti almak istiyorsa, bu durumda ayrıca yasal danışmanlık ücreti ödememektedirler.

Avukatlardan çevrimiçi yasal danışmanlık hizmeti alınması mümkün müdür?

Şehir dışında veya farklı ülkede olan veya salgın nedeniyle evlerinden nadiren ayrılan kişiler için çevrimiçi danışmanlık hizmetinin verilmesi mümkündür. Çevrimiçi hukuki danışmanlık hizmeti almak isteyen kişiyle randevu saat ve günü belirlenerek, telefon, e-posta gibi iletişim araçlarıyla görüntülü, sesli veya yazılı olarak danışmanlık hizmeti verilebilmektedir. Bu şekilde çevrimiçi danışmanlık hizmetiyle avukat ile yüz yüze görüşme imkânı olmayan kimselere kolaylık sağlanmaktadır.

Danışmanlık hizmeti alırken belge göndermem gerekir mi?

Danışmanlık hizmetinin sözleşme, mahkeme kararı, ihtarname gibi bir belgenin incelenmesi adına verildiği veya danışmanlık hizmeti verebilmek için belge gönderilmesi gereken durumlarda belge suretinin tarafımıza e-posta yoluyla veya başka iletişim kanallarıyla gönderilmesi gerekmektedir. Belge üzerinde gereken inceleme ve araştırma sonrasında danışmanlık hizmeti almak isteyen kişiyle detaylı olarak görüşme yapılmaktadır.

Avukatlara verilen bilgiler gizli kalır mı?

Avukat mesleğini icra ederken müvekkiline dair her türlü bilgiyi saklamakla yükümlü olup müvekkilinin kendisine vermiş olduğu bilgiler “gizlilik” kapsamındadır. Ayrıca müvekkilinin davasına ilişkin bilgiler ile kendisine vermiş olduğu bilgiler meslek etiği gereği sır niteliğinde olacaktır.

Duruşmalara avukatla birlikte katılmak zorunda mıyız?

Dava açılması sonrasında duruşmalara girilmesi, dosyanın takip edilmesi, dosyaya gelen giden belgelerin takibinin yapılması gerekmektedir. Davada duruşmalara girmek istemeyen kişiler zorunlu durumların dışında olmak kaydıyla kendisini vekil ile temsil ederek duruşmalara katılmayabilir.

Her dava için aynı masraf mı ödenir?

Her davanın konusu, delilleri, iddiaları, savunmalı farklılık göstermektedir. Bu nedenle elbette her davanın masrafı aynı olamayacaktır. Davalarda kurumlara yazılacak belgeler, taraf sayısı, tebligat masrafları, bilirkişi, keşif masrafları da davanın türüne göre değişkenlik göstermektedir.

Dava açıldıktan sonra davamı geri çekebilir miyim?

Özellikle hukuk davalarında dava açılması sonrasında davayı geri çekme hakkı bulunmaktadır; ancak bazı davalarda kişi davasını geri çekmiş olsa dahi dava devam edebilecektir. Özellikle ceza davalarında takibi şikâyete tabi olmayan suçlarda kişi şikâyetini geri çektiğini bildirse veya karşı tarafla uzlaşma sağlandığını, bu yüzden şikâyetçi olmadığını ifade etmiş olsa dahi kamu davası olarak devam edecektir.

Vekâletname nasıl düzenlenmektedir?

Vekâletname ancak noter aracılığıyla düzenlenmektedir, yurtdışında yaşayan kimseler ise konsolosluklar aracılığıyla vekâletname çıkarabilmektedir. Hukuki destek ve vekillik hizmeti almak isteyen kimsenin vekâletname çıkartması şarttır.
Avukat, vekâletname çıkarılması için gerekli olan bilgileri verecek ve hangi dava türüne göre nasıl bir vekâletname çıkarılması gerektiği konusunda bilgi verilebilecektir.
Eğer şirketler için vekâlet verilecekse şirketin yetkili müdürü gitmeli ve imza sirküleri ile şirket kaşesini yanında bulundurmalıdır. Boşanma davaları için ya da başkaca özel yetki gerektiren bir işlem için vekâletname verilecek ise, vekâletname verilmesinin sebebi (boşanma yahut isim tashihi v.s. gibi) noterde belirtilmeli ve noterliğe iki adet fotoğrafla gidilmelidir. Bu nedenle vekâletname düzenlenmeden önce avukat ile mutlaka görüşülmelidir.

Dava açarken ne kadar ödeme yapmam gerekiyor?

Her davanın süreci ve konusu farklı olduğundan ücreti de farklılık göstermektedir. Bununla beraber dava üzerinde ne kadar çalışılacağı, dava açarken yatırılması gereken harçlar, giderler gibi ne kadar masraf gerektiği, davanın süresine göre ücretler de değişiklik göstermektedir. Avukatlar, Türkiye Barolar Birliği tarafından belirlenen avukatlık asgari ücret tarifesi altında bir ücret belirleyemezler.

Davam ne kadar zamanda sonuçlanır?

Davaların süreci mahkemenin iş yoğunluğuna, delillerin toplanma sürecine, duruşma günü atanmasına göre değişkenlik göstermektedir. Avukatlık büromuz, tüm meslektaşları gibi dosyaya eklenen evrakları kontrol ederek ve eksik olan belgelerin getirtilmesi talep ederek, duruşma günlerinde müvekkilini temsil ederek mümkün olan en kısa sürede sonuçlandırmak için gereken özeni göstermektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu