Bilişim ve Teknoloji HukukuCeza Hukuku

Alışveriş Dolandırıcılığı – Taklit Ürün Bilişim Dolandırıcılığı

Online Alışveriş Dolandırıcılığı – Taklit Ürün Satışları

Tasarım hakkı korunan ürünlerin taklitlerinin internet ortamında satışı, üreticilerin aldıkları bir takım önlemlerle azalmakta da olsa devam etmektedir. Taklit ürün üretimi ve satışı adli para cezaları ve hapis cezaları gibi yaptırımlarla cezalandırılmaktadır. Bununla birlikte, taklit ürünleri (bilgisayar programları hariç) bilerek ve isteyerek kişisel kullanım amacıyla satın almak ise yasadışı değildir.

Orijinal ürüne göre daha düşük kalitede, satınalma güvenliği sağlanmamış, dolayısı ile fiziki risk barındıran ürünlerin, satışı veya reklamını yapan web siteleri de tıpkı ürünler gibi güvenlik zaafiyeti doğurabilmekte, kişisel verileriniz çalınabilmekte, bilgisayarınıza veya mobil cihazlarınıza kötü amaçlı zararlı yazılımlar bulaşabilmektedir.

İade ve garanti politikası bulunmayan taklit ürünler ve bunların satıcılarını, tespit etmeniz halinde ilgili Bakanlık birimlerine şikayet etmeniz gerekmektedir.

Hiçbir korsan alışveriş sitesinin paranızı geri ödemeyi garanti edemeyeceğini unutmamalısınız. Dolandırıcılar bazı durumlarda da insanların bazı ücretler, banka hesap bilgileri veya kişisel bilgiler karşılığında paralarını geri almalarına yardımcı olduğunu iddia etmektedir, bu durum da dolandırıcılığın bir diğer adımıdır. Geri ödeme vaadi sunan kişilere peşin ödemeler yapmamalı ve hassas kişisel bilgilerinizi paylaşmamalısınız. Zira bir devlet kurumu tüketici işlemlerinden kaynaklı şikayetinizi işleme koymak için ücret talep etmemektedir.

Taklit ürün satışı yapan web sitesinden zararlı yazılım bulaştığını yahut sitede kullandığınız kişisel verilerinizin yasal politika olmaksızın ele geçtiğini ve kullanıldığını düşünüyor iseniz, bir uzman aracılığı ile öncelikle cihaz güvenliğinizi sağlamanız, devamında da ilgili web sitesini ve varsa şahısların kimlik bilgilerini içeren detaylı bir şikayeti bağlı bulunduğunuz Cumhuriyet Başsavcılığına yapmanız gerekmektedir.

Ürün satın alımı sırasında yapmış olduğunuz para aktarımlarının da, taklit ürün dolandırıcılığı kapsamında bildirilmesi şarttır.

AVUKAT DESTEĞİ

Randevu almak için çalışma saatleri içerisinde aşağıdaki telefon aracılığı ile ulaşabilir veya aşağıdaki adrese mail atabilirsiniz.

Hafta içi: 09:00 – 21:00
Cumartesi: 10:00 – 18:00

Gizlilik

Avukatlık mesleğinin en önemli etik ilkelerinden biri gizlilik olup, hukuk büromuz; 1136 sayılı Avukatlık Kanunu ile belirlenen gizlilik ve sır saklama ilkesini büyük bir özen ve hassasiyet göstererek uygulamaktadır. Bununla beraber ofisimiz, müvekkillere ait bilgi, belge ve verileri sır tutma yükümlülüğü ve veri sorumluluğu kapsamında gizli tutmakta, üçüncü kişilerle ve kurumlarla hiçbir durumda ve hiçbir şekilde paylaşmamaktadır. Bu bağlamda ofisimiz, dava dosyaları ile ilgili sır saklama yükümlülüğüne uyulacağını yazılı olarak da ilke edinmiştir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu