Bilişim ve Teknoloji HukukuCeza Hukuku

Facebook Fotoğraf Ve Video Şantajı Hukuki Destek

Facebook Yoluyla Özel Video Ve Fotoğraf Şantajı

Şantaj, bir kişiden önemli bir avantaj elde etmek amacıyla küçük düşürücü bilgileri ifşa etme ve yayınlama tehdidiyle bir kişinin gözünü korkutmayı içerir. Bir kişiyi yapmak istemediği bir şeyi yapmaya zorlamak ve bunu kendi menfaati için kullanmak özetle şantaj olarak tanımlanır. Günümüzde internette en yaygın şekilde işlenen suçların arasında başı çekmektedir.

Facebook kullanarak fotoğraf ve video şantajı, Facebook’ta sahte profiller oluşturarak başka profiller ile özel konuşmalar yapıp, WhatsApp veya Messenger aracılığıyla özel konuşmaları kaydettikten ve fotoğrafları paylaştıktan sonra genellikle arkadaş listesinden elde ettiği kurbanın akrabalarının Facebook hesaplarına göndermekle tehdit ederek yapılır. Özel Görüntüler kurbanı genellikle para gönderme gibi belirli bir eylemi gerçekleştirmesi için tehdit etmek için kullanılır.

Facebook ve benzeri platformlar üzerinden işlenen şantaj suçları genellikle bu alanda deneyimli ve günde onlarca kişiyi kişisel görüntüleri ile tehdit edebilecek kadar programlı çalışan suç çeteleri tarafından işlenmektedir.

Yakınlık kurulduktan sonra video görüşmelerde izinsiz çekilen özel fotoğraflar genellikle ilk olarak mağdurlara gösterilir ve belirledikleri paranın gönderilmemesi halinde Facebook arkadaşları ve bağlantılarına ve hatta üye olunan gruplara gönderileceği söylenerek kurbandan yararlanılmaya çalışılır. Henüz bu aşamada dahi şantaj suçu gerçekleşmiş olup, suça konu olan fotoğraf, video ve benzeri materyalleri yayınlanmadan suç duyurusu ve tedbirlerin işleme konulması için, görüntüler ifşa edilir ise bu içeriğin kaldırılması için derhal avukattan yardım alınmalıdır.

Facebook’tan Şantaja Uğradım, Ne Yapmalıyım?

Hukuki destek alınmaması, tepkisiz kalınması yada şantajcıya para gönderilmesi mağdurlar için yıkıcı sonuçlar doğurur. Facebook’ta şantaj yapılan kişilere verdiğimiz en önemli tavsiye, tüm delilleri (ekran görüntüleri, makbuzlar, para transferleri vb.) bir an önce toplamak ve bu konuda uzman bir avukattan yardım almaktır. İnternet ve sosyal medyada işlenen şantaj suçları, çözülmesi bilgi ve deneyim gerektiren özel suçlardır. Hukuki ve teknik yol haritaları çok boyutlu olmalı, deliller titizlikle toplanmalı, mağdurun gizliliği bu süreçte tam olarak korunmalıdır.

Şantaj suçlusuna para göndermek asla çözüm değildir. Şantaj çeteleri organize çalışmakta, kişisel ve özel bilgileri depolamakta, para gönderilmesi halinde de fotoğrafları silmek yerine örgüt üyeleri ile paylaşılarak farklı numaralardan şantaj fiili devam ettirilmektedir. Ayrıca, kişisel portföyünüzden çıkan ve başkasının sayfasına gönderilen fotoğraf ve videoların tamamen silineceğinden asla emin olamazsınız. Bu nedenle yapabileceğiniz en iyi şey, size şantaj yapanların isteklerine boyun eğmek yerine yardım istemektir.

Öncelikli amacınız özel fotoğrafların paylaşılmasını engellemek olduğundan, kişisel verilerinizi her boyutta koruyacak tek meslek grubu olarak şantaj konularında deneyimli bir avukat ile çalışmak en doğru çözüm olacaktır.

Facebook Mahrem Görüntü Şantajı Avukat Desteği

Başta Facebook olmak üzere internet üzerinden şantaj suçunda destek veren bir avukat; şantaj danışmanlığı, kişisel ve mahrem içeriklerin takibi, yayılmasının önlenmesi, varsa kaldırılması, dava ve yasal süreç takibi işlerinde çok yönlü çalışır ve çalışmalıdır.

Avukat, müvekkil gizliliğini öncelik alarak müvekkilin her bilgisini sır saklama yükümlülüğü ve etik kurallar çerçevesinde gizli tutacak, yargı makamları dışında üçüncü kişilerle paylaşmayacak ve paylaşılmasına engel olacaktır. Ancak şunu da önemle belirmek gerekir ki geçmişte para hırsıyla çok fazla insanı mağdur etmiş olan sahte hukuk büroları da bu alanda hizmet verdiğini belirterek veri toplamaktadırlar. Bu da dikkat etmeniz gereken başka bir husustur.

AVUKAT DESTEĞİ

Randevu almak için çalışma saatleri içerisinde aşağıdaki telefon aracılığı ile ulaşabilir veya aşağıdaki adrese mail atabilirsiniz.

Hafta içi: 09:00 – 21:00
Cumartesi: 10:00 – 18:00

Gizlilik

Avukatlık mesleğinin en önemli etik ilkelerinden biri gizlilik olup, hukuk büromuz; 1136 sayılı Avukatlık Kanunu ile belirlenen gizlilik ve sır saklama ilkesini büyük bir özen ve hassasiyet göstererek uygulamaktadır. Bununla beraber ofisimiz, müvekkillere ait bilgi, belge ve verileri sır tutma yükümlülüğü ve veri sorumluluğu kapsamında gizli tutmakta, üçüncü kişilerle ve kurumlarla hiçbir durumda ve hiçbir şekilde paylaşmamaktadır. Bu bağlamda ofisimiz, dava dosyaları ile ilgili sır saklama yükümlülüğüne uyulacağını yazılı olarak da ilke edinmiştir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu