Bilişim ve Teknoloji HukukuCeza Hukuku

Flört ve Evlilik Dolandırıcılığı Bilişim Dolandırıcılığı

Çevrimiçi Flört ve Evlilik Dolandırıcılığı

Okcupid, Tinder, Match, Bumble gibi çevrimiçi tanışma siteleri ve mobil uygulamaları, geleneksel çöpçatanlık ve flört süreçlerini çevrimiçi olarak tecrübe etmelerine yani insanların internet üzerinden birbirleriyle tanışmalarına olanak tanıyarak, birçok tanışmaya, kısa ve uzun vadeli arkadaşlık ilişkilerine ve duygusal ilişkilere yol açmaktadır.

Arkadaşlık sitelerini kullanan kişilerin büyük çoğunluğu, kendileri hakkında verdikleri bilgiler ve katılma nedenleri konusunda samimi ve dürüst davranışlar sergilemeye eğilimli de olsalar, kötü niyet ve maddi beklenti sahibi istisnalar da oldukça fazladır. Bu nedenle çevrimiçi ortamlarda insanlarla tanışırken kendinizi ve verilerinizi korumanız son derece önemlidir.

Çevrimiçi Flört Sırasında Dolandırılıyor Olabileceğinize İlişkin Temel İşaretler

1. Para Talep Ediliyor İse,

Sizle ilgili gerçek duygusal bağları ve duygusal niyetleri olan biri asla çevrimiçi bir yabancıdan para istemez. Arkadaşlarından, ailesinden yada en basit şekilde bankalardan talep edebilecekleri maddi varlıkları, tanımadıkları ve duygusal yakınlık hissettikleri kişilerden istemelerinin bir mantığı bulunmamaktadır. Eşleştiğiniz bir kişi sizden bir şey için ödeme yapmanızı isterse, yada direkt olarak belli bir miktar para isterse, yada çevrimiçi flört üyeliğinin, kablosuz şifreli yayın üyeliğinin yada benzer bir hizmetin alınması için sizden ödeme talep ederse, o kişiyi hemen engellemeniz ve kullandığınız siteye kullanıcıyı bildirmeniz en doğru davranış olacaktır. Hiçbir koşulda tanımadığınız birine para vermek doğru değildir.

2. Kişinin Dil Bilgisi Zayıfsa ve Çok Fazla Yazım Hatası Yapıyor İse,

Herkes düzgün konuşma ve yazmaya çalışmaktadır, bu kişinin izlenimini de güçlendirmektedir. Ve yine de hepimiz bazı noktalarda yazım hataları yapabilmekteyiz, ancak bir flört profilinin konuşmaları ve mesajlarının %80 gibi büyük bir çoğunluğu hatadan oluşuyorsa, bu sizin için bir geri durmak ve temkinli olmak için nedendir. Önemli sayıda çevrimiçi flört dolandırıcısı başka ülkelerden (genellikle Rusya, Nijerya, Fas, Ukrayna, Güney Afrika veya Brezilya) olabildiğinden, birçoğu bozuk Türkçe ve gramere sahiptir. Konuşmakta olduğunuz kişinin tuhaf ve cümleye uygunsuz kelime seçimine dikkat etmelisiniz.

3. Kişinin Sadece Bir – İki Fotoğrafı Varsa,

Çevrimiçi flört ederken, fotoğraflar kullanılan dil kadar önem taşımaktadır, bu nedenle yalnızca bir tane bulanık (düşük çözünürlüklü), yada internette kolayca bulunabilir (stok) fotoğrafı olan, yada fotoğraf yerine sadece bir çiçek, çizgifilm karakteri, avatar kullanan biriyle konuşuyorsanız, kendiniz gizlemeye çalışan bu kişiyle ilgili iki kat fazla temkinli olmalısınız. Bazen de karşınızdakinin profil fotoğrafı gerçek olamayacak kadar iyi görünebilmektedir, bu durumda da profil sahibi bir manken/tanınmış kişi fotoğrafı kullanıyor olabilir, bu tip dolandırıcılar özellikle yaşlı/orta yaşlı erkekleri hedeflemek için güzel bir genç kadının fotoğrafını kullanmaktadır.

4. Çok Kısa Süre İçinde Size Karşı Güçlü Duygular İfade Ediyorlarsa,

İlk görüşte aşk mümkündür ve tanıştıktan aylar sonra bugün hala birlikte olan insanlar da seyrek sıklıkla görülebilmektedir. Yine de bununla birlikte, çevrimiçi flört edenler, birini tanımaya başladıkları ilk aşamalarda duygularını güçlü bir şekilde ifade ediyorsa kendinizi korumalısınız çünkü çevrimiçi uygulamalarda yalan söylemek, ifadeleri çekici biçimde süslemek çok kolaydır. Karşınızdaki insanları çevrimiçi iken yanlış değerlendirmek de aynı seviyede kolaydır.

Bu belirtileri gördüğünüz kişiyi ve sizle ilgili amaçlarını tanımadığınızı unutmayın ve çevrimiçi ve yüz yüze karşılıklı güven inşa edene kadar işleri ağırdan alın.

Tanıştığınız kişiler tarafından süreklilik arz eden ve huzur bozucu bir takip ve tacize uğramanız, yardıma muhtaç kişilere para gönderdiğini söyleyerek onları kötü durumdan kurtarmanız için sizi para göndermeye ikna etmeleri, sahte profillerle olduğundan farklı görünen kişilerin duygusal ve cinsel istismarına maruz kalmanız, yapılan video görüşmelerin kaydedilerek şantaja maruz kalmanız, kişisel bilgiler talep eden e-mailler almanız, sahte çöpçatanlık sitelerinden hizmet aldığınızı düşünerek dolandırılmanız son derece mümkündür.

Bu tipte fiillere maruz kalmanız halinde, öncelikle bir uzmandan durumunuz için en uygun tavsiyeleri almanız, devamında sizi rahatsız eden kişilerle iletişim kurmayı kesmeniz, flört uygulamasına doğru şekilde sorun bildirimi yapmanız, ve bir suç işlenmesi halinde durumu en iyi aydınlatacak şekilde yargı makamlarına bildirmeniz hayati önem taşır.

AVUKAT DESTEĞİ

Randevu almak için çalışma saatleri içerisinde aşağıdaki telefon aracılığı ile ulaşabilir veya aşağıdaki adrese mail atabilirsiniz.

Hafta içi: 09:00 – 21:00
Cumartesi: 10:00 – 18:00

Gizlilik

Avukatlık mesleğinin en önemli etik ilkelerinden biri gizlilik olup, hukuk büromuz; 1136 sayılı Avukatlık Kanunu ile belirlenen gizlilik ve sır saklama ilkesini büyük bir özen ve hassasiyet göstererek uygulamaktadır. Bununla beraber ofisimiz, müvekkillere ait bilgi, belge ve verileri sır tutma yükümlülüğü ve veri sorumluluğu kapsamında gizli tutmakta, üçüncü kişilerle ve kurumlarla hiçbir durumda ve hiçbir şekilde paylaşmamaktadır. Bu bağlamda ofisimiz, dava dosyaları ile ilgili sır saklama yükümlülüğüne uyulacağını yazılı olarak da ilke edinmiştir.

İlgili Makaleler

7 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu