Bilişim ve Teknoloji HukukuCeza Hukuku

Instagram Mahrem Fotoğraf ve Video Şantajı

Instagram Mahrem Fotoğraf ve Video Şantajı

Şantaj, bir kimseden maddi yarar elde etmek, haksız menfaat elde etmek için küçük düşürücü, itibarını zedeleyici bilgileri ifşa ederek ve yayarak bir kişiyi yıldırma; bir kişiye, içinde bulunduğu durumu kullanarak istemediği bir şeyi yaptırmak için baskı yapma eylemi olarak tanımlanır.

Mahrem Video Şantajı

İletişim teknolojisinin gelişmesini takiben internetin yaygınlaşmasıyla birlikte internet üzerinden birçok suçun işlendiği görülmektedir. İletişimi kolaylaştıran tüm bu platformlarda, suç işlemenin de aynı oranda kolaylaştığını söyleyebiliriz. Çoğu şantaj suçları internette sosyal ağlar aracılığıyla Facebook, Twitter ve Instagram gibi sitelerde işlenmektedir. Genellikle şantaj, iletişimle yakınlık kuran kişilerin mağdurun kişisel bilgilerini izinsiz olarak alması ile başlamakta, mağdurdan maddi yarar edinmek için bu bilgi ve görüntüleri internette yayacağı tehdidi ile ortaya çıkmaktadır.

Bazı durumlarda, birinin sanal sohbetlerde paylaştığı resim ve videolar şantaj amacıyla kullanılabilir. Facebook, Twitter, Instagram gibi sosyal ağ sitelerinde, WhatsApp ve Skype gibi uygulamalar aracılığıyla aramalar veya metinler ve diğer iletişim araçları üzerinden kişilere şantaj yapılabilir. Instagram’daki en yaygın sorunlardan biri şantajdır. Başka bir deyişle, özel resimleriniz başkaları tarafından sizi tehdit etmek için kullanılır. Skype ve Facebook üzerinden şantaj suçları genellikle bu alanda deneyimli suç çeteleri tarafından işlenmektedir.

Instagram Mahrem Fotoğraf ve Video Şantajı Mağdur Desteği

Tüm delillerin (ekran görüntüleri, havale dekontları vb.) bir an önce toplanması ve uzman bir şantaj avukatına başvurulması gerekmektedir. İnternet ve sosyal medya aracılığıyla işlenen şantaj suçları, çözülmesi deneyim ve uzmanlık gerektiren özel suçlardır. Hukuki ve teknik yol haritaları çok yönlü olmalı ve tam olarak güven oluşturmalı ve tam gizliliği sağlamalıdır.

Instagram Mahrem Görüntü Şantajı Tavsiyeler

Bir şantajcıya para göndermek asla çözüm değildir. Bu kişiler de örgüt olarak çalıştığı için kişisel ve özel verilerle kişilerden para istiyorlar ve para gönderirseniz görüntüleri silmek yerine internette paylaşıyorlar. Bir kopyasına sahip olmadığınız görüntü ve verilerin dağıtılmayacağından asla emin olamazsınız. Karşılaşılan olaylarda para taleplerinin tek seferde durmadığını ve %100’e yakın bir oranda devam ettiğini görüyoruz. Özel görüntülerin paylaşılmasını engellemek öncelikli hedefiniz olduğundan, en kısa zamanda şantaj tecrübesi olan bir avukata danışmak en iyi çözüm olacaktır. Gasp suçunun faili, suça konu olan görsel, video ve benzeri materyalleri internette yayınlıyorsa, içeriğin kaldırılması için acilen yasal başvuruda bulunulmalıdır. Kaldırılması istenen içerik aynı zamanda ceza davasına konu olacağından bilişim suçları ve ceza konusunda deneyimli bir avukattan yardım almalısınız.

Siber şantaj davalarında avukatlar, şantaj danışmanlığı, kişisel ve gizli içeriklerin takibi, yayılmasının engellenmesi, varsa kaldırılması, dava açılması ve yasal işlemlerin takibi konularında çalışmalıdır. Size hukuki danışmanlık veren avukatlar, müvekkilin her türlü bilgisini gizlilik yükümlülükleri ve etik standartlar çerçevesinde gizli tutacak, müvekkilin gizliliğine öncelik verecek, yargı mercii dışında üçüncü kişilerle paylaşmayacak ve engellenmesini sağlayacaktır.

AVUKAT DESTEĞİ

Randevu almak için çalışma saatleri içerisinde aşağıdaki telefon aracılığı ile ulaşabilir veya aşağıdaki adrese mail atabilirsiniz.

Hafta içi: 09:00 – 21:00
Cumartesi: 10:00 – 18:00

Gizlilik

Avukatlık mesleğinin en önemli etik ilkelerinden biri gizlilik olup, hukuk büromuz; 1136 sayılı Avukatlık Kanunu ile belirlenen gizlilik ve sır saklama ilkesini büyük bir özen ve hassasiyet göstererek uygulamaktadır. Bununla beraber ofisimiz, müvekkillere ait bilgi, belge ve verileri sır tutma yükümlülüğü ve veri sorumluluğu kapsamında gizli tutmakta, üçüncü kişilerle ve kurumlarla hiçbir durumda ve hiçbir şekilde paylaşmamaktadır. Bu bağlamda ofisimiz, dava dosyaları ile ilgili sır saklama yükümlülüğüne uyulacağını yazılı olarak da ilke edinmiştir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu