Bilişim ve Teknoloji HukukuCeza Hukuku

LinkedIn Üzerinden Şantaj

LinkedIn Üzerinden Mahrem Görüntü Şantajı

İnternetin tüm insanlara hitap eder sosyal ve ekonomik gelişme yaratması ve kontrolsüz şekilde yaygınlaşmasının bir sonucu olarak fiziki hayatta yaşanan suç fiilleri ve zorbalık fiilleri sanal ortamlara taşınmıştır. 

Bilindiği üzere suçların çu internet üzerindeki Facebook, Twitter, Whatsapp Instagram gibi sosyal ağlarda, ve yine sosyal bir ağ türü olan ve kişilerin iş kimlikleri ile var olmayı tercih ettiği LinkedIn ve benzeri platformlarda işlenmektedir.

Bağlantıya geçilen kurbanlar ile kişisel veri, yakın kişileri, bağlantıları, iş kontaktları ele geçirilerek, devamında da güven ilişkisi kurulmak suretiyle fotoğraf ve videosu alınarak / izinsiz kaydedilerek maddi menfaat talep edilmekte ve kurbanlar görüntülerin yayılmaması adına şantajcılara boyun eğmektedir. Görmekteyiz ki kullanıcılar bir yandan kişisel verilerini korumak için ekstra bir çaba içine girerken, şantajcılar da aynı doğrultuda şantaj taktiklerini geliştirmektedir.

LinkedIn Üzerinden Şantaj Nasıl Gerçekleşiyor?

LinkedIn’de şantajı geçmişte yaygın bir şekilde görülmezken, artık teknolojinin kötü niyetli kişiler tarafından kullanılması açısından ciddi bir risk oluşturuyor. Görüntülü arama şantajı, içeriği, kötü niyetli kullanıcılar tarafından alınan kişinin ekran görüntüsünü veya videolarını yapar ve onları karşı karşıya getirir. Sonuç olarak şantajcı , aşağılayıcı veya tehdit edici sözler kullanarak kurbanın kişisel bilgilerinden para almaya çalışır. Kötü niyetli kullanıcılar, görüntülü arama şantajı amacıyla, çeşitli yollarla kurbanlarına erişebilmektedir. Örneğin, İnternette bulunan çeşitli platformları kullanarak, farklı tehditler içeren mesajlar gönderebilir.

Şantaj Gerçekleşince Yapılması Gerekenler

Şantajcıya istediği parayı göndermek şantajı bitirmez.
Çünkü bilindiği üzere suçlular bir örgüt işletiyor, kişilerden kişisel ve özel verileriyle para talep ediyor ve gönderirseniz görüntüleri silmek yerine internette paylaşıyorlar .

Üstelik şantajcıların para isteklerinin durmadığını ve yüzde yüz oranında devam ettiğini görüyoruz.

Şantaj mağduru kanıtların ve uzman bir avukatın yardımıyla mümkün olan en kısa sürede savcılığa suç duyurusunda bulunmalıdır .
Failin yakalanması, paylaşılıp yayılmadan yakalanması, ve şantajın tekrarlanmaması için izlenebilecek en hızlı ve güçlü çözüm yetkililere başvurmaktır.

AVUKAT DESTEĞİ

Randevu almak için çalışma saatleri içerisinde aşağıdaki telefon aracılığı ile ulaşabilir veya aşağıdaki adrese mail atabilirsiniz.

Hafta içi: 09:00 – 21:00
Cumartesi: 10:00 – 18:00

GİZLİLİK

Avukatlık mesleğinin en önemli etik ilkelerinden biri gizlilik olup, hukuk büromuz; 1136 sayılı Avukatlık Kanunu ile belirlenen gizlilik ve sır saklama ilkesini büyük bir özen ve hassasiyet göstererek uygulamaktadır. Bununla beraber ofisimiz, müvekkillere ait bilgi, belge ve verileri sır tutma yükümlülüğü ve veri sorumluluğu kapsamında gizli tutmakta, üçüncü kişilerle ve kurumlarla hiçbir durumda ve hiçbir şekilde paylaşmamaktadır. Bu bağlamda ofisimiz, dava dosyaları ile ilgili sır saklama yükümlülüğüne uyulacağını yazılı olarak da ilke edinmiştir.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu