Bilişim ve Teknoloji HukukuCeza Hukuku

Sahte Hesaplarla Dolandırıcılık Bilişim Dolandırıcılığı

Sahte Hesap Dolandırıcılığı

Sahte hesap dolandırıcılığı yönteminde, bilhassa Instagram ve Facebook gibi, takip edilemeyecek sayıda çok üyesi ve akışı bulunan sosyal medya platformlarında, gerçek kişisel bilgiler içermeyen yahut bir kişiyi yanıltıcı şekilde gösteren (fake) hesaplar kullanılmakta ve “tanıyor olabileceği kişiler” algoritması kullanılarak diğer gerçek kullanıcılara erişilmektedir.

Gerçek olmayan görünüm ve karakter kullanılarak güven (arkadaşınız gibi görünen hesap) /korku (hesabınız ele geçirildi)/ panik /coşku (hediye kazandınız) gibi hisler mağdurda harekete geçirilmektedir. His yönlendirmesi yapılan mağdurun kişisel bilgileri sorularak yahut belirli linkleri tıklaması sağlanarak bu sayede kişisel/mahrem bilgiler ele geçiriliyor. Kullanılan sosyal medya platformu ve devamında kişiye yollanan sms/web link türlerine göre, açık edilen kişisel verinin kullanımının önüne çeşitli yöntemlerle geçilmektedir.

Dolandırıcılar, gerçek kişilere ait hesapların herkese açık olan bölümlerinden fotoğraf, isim, memleket, iş yeri ve diğer kişisel hassas bilgi ve verileri kolaylıkla toplayabilmektedir. Bu surette rahatlıkla gerçek bir kişiye ait gibi görünen hesaplar oluşturulabilmekte ve bu hesaplar, eklenen “contact”lara (bağlantı kurulan kişilere) çeşitli maddi varlıklar, belli bir miktar para, yada bir borcun ödenmesi gibi amaçlarla yaklaşılmaktadır.

Temel tedbirlere uyulması durumunda dahi, karmaşık ve çok adımlı dolandırıcılık fiillerine bireysel olarak karşı koymak son derece zor olabilir. Hatta kullanıcının iradesi ve yetkisi dışında gelişen fiiller de dolandırıcılığı kaçınılmaz yapabilir. Bu gibi durumlarda, şüpheli tespiti, hesap künyesi ve web kütüğü tespiti, işlenen suça göre yaptırım mercii kurumlara şikayetleri, tüketici işlemleri boyutunda mücadelesi ve dolandırıcılık fiili şüphesinin tespiti halinde cezai soruşturma ve kovuşturma aşamalarını yetkin bir şekilde takip edecek avukatlardan hukuki destek alınmalıdır.

AVUKAT DESTEĞİ

Randevu almak için çalışma saatleri içerisinde aşağıdaki telefon aracılığı ile ulaşabilir veya aşağıdaki adrese mail atabilirsiniz.

Hafta içi: 09:00 – 21:00
Cumartesi: 10:00 – 18:00

Gizlilik

Avukatlık mesleğinin en önemli etik ilkelerinden biri gizlilik olup, hukuk büromuz; 1136 sayılı Avukatlık Kanunu ile belirlenen gizlilik ve sır saklama ilkesini büyük bir özen ve hassasiyet göstererek uygulamaktadır. Bununla beraber ofisimiz, müvekkillere ait bilgi, belge ve verileri sır tutma yükümlülüğü ve veri sorumluluğu kapsamında gizli tutmakta, üçüncü kişilerle ve kurumlarla hiçbir durumda ve hiçbir şekilde paylaşmamaktadır. Bu bağlamda ofisimiz, dava dosyaları ile ilgili sır saklama yükümlülüğüne uyulacağını yazılı olarak da ilke edinmiştir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu